Opatrunek na ratunek

Opatrunek na ratunek 2018Nasze dary dla misji

W zeszłym tygodniu w naszej parafii ruszyła akcja „Opatrunek na ratunek”, która potrwa do niedzieli 17.06. Pięć poprzednich edycji spotkało się z życzliwością i zainteresowaniem wiernych ¬¬– za każdym razem wysyłaliśmy kilka pudeł darów. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie podobnie.

Przypomnijmy, że pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, która ma swoją siedzibę w Poznaniu. To właśnie przez jej pośrednictwo zebrane opatrunki trafiają do szpitali w krajach misyjnych. Dzięki ofiarodawcom, lekarze m.in. w Czadzie, Indiach, Kamerunie, Tanzanii i Zambii mają środki, aby zaradzić bolączkom tamtejszej ludności. Miejscem o szczególnych potrzebach jest Papua-Nowa Gwinea, w której każdy bandaż jest na wagę złota, gdyż w tym kraju, jak czytamy na stronie fundacji, nie istnieje produkcja opatrunków. Sama wiedza, umiejętności i doświadczenie nie wystarczą, by pomóc człowiekowi, jeśli zabraknie potrzebnych środków.

Pewnie niewielu z nas wyjedzie do szpitali w krajach misyjnych w celu leczenia potrzebujących, ale każdy z nas może przyczynić się do tego, aby pomóc działać tym, którzy wyjadą. Niech lekarze, którzy na kilka miesięcy opuszczają Polskę i ruszają w nieznane, żeby nieść pomoc i ulgę bliźniemu, zrobią jak najwięcej dobrego. Postarajmy się im to umożliwić, kupując choćby jedną rzecz z listy i zachęcając do udziału w akcji rodzinę, przyjaciół, znajomych z pracy lub szkoły. Opatrunki można składać do oznakowanego kosza, który znajduje się w prawej nawie kościoła. Jakie środki bierzemy pod uwagę? Najbardziej wyczekiwanym produktem jest maść ichtiolowa, o którą proszą sami misjonarze. Ponadto tabletki przeciwbólowe i środki do dezynfekcji ran (chodzi o te w proszku, gdyż taka postać leku ułatwia wysyłkę). Zbieramy także bandaże, gazy, kompresy, plastry, rękawiczki gumowe, waty, igły i strzykawki, cewniki i apteczki.

Więcej informacji o omawianej akcji (m.in. podsumowania wcześniejszych edycji i listy wolontariuszy), a także wiadomości na temat innych, prowadzonych przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, można znaleźć na stronie internetowej: www.medicus.ump.edu.pl. Zapraszamy do włączenia się w zbiórkę środków opatrunkowych i już teraz dziękujemy za zaangażowanie! Agnieszka Ramut i wolontariusze