Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie Na Wzgórzach (Wzgórza Krzesławickie) Pytanie: Kto pyta ... Czym się różnią opłatki kupione w markecie u "aniołka" od tych, które w Adwencie rozprowadza się w kościele?

Ks. Proboszcz Jan Abrahamowicz: Aniołki z koszykiem opłatków w ręku, to bardzo popularny widok w okresie przedświątecznym w naszych sklepach i marketach. Zachęcają one do zakupów. Opłatek w ich ręku stał się zwykłym towarem komercyjnym. Takie handlowe podejście do Świąt jest pozbawione elementu religijnego.

W kościele, przeciwnie. Opłatki, które możemy otrzymać w zakrystii zostały pobłogosławione, jako opłatki wigilijne.

Organoleptycznie nie widać różnicy w smaku, ale religijny sens pobłogosławionego opłatka pozostaje zupełnie inny.