Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Na Wzgórzach (Wzgórza Krzesławickie)

 

Kto pyta ... Co dzieje się z pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego na cmentarzu w Grębałowie?

Pytanie: Co dzieje się z pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego na cmentarzu w Grębałowie? Jakie nas czekają jeszcze prace i wydatki?

Ks. Jan Abrahamowicz, proboszcz: Figurę Chrystusa Zmartwychwstałego odlaliśmy i posadowili jesienią na przygotowanym wcześniej betonowym cokole, przy głównej alejce cmentarza. Pomnik liczy ponad 8 metrów i jest z daleka widoczny. Kiedy podejdzie się bliżej widać, że prace zostały przerwane na czas zimy. Brak jest kamiennej okładziny cokołu, Chrystus nie ma w dłoni chorągwi, a otoczenie pomnika czeka na całościową aranżację. Wprawne oko dojrzy też konieczność przeprowadzenia      prac wykończeniowych na styku figury z cokołem.

Zgodnie z projektem cokół ma otrzymać lico z naturalnego kamienia, a wokół pomnika ma zostać ułożona kostka, aby uporządkować całość i zapewnić swobodny dostęp do cokołu np. dla ustawienia zniczy. Chorągiew, którą Chrystus trzyma w lewej ręce, ma być sporządzona z nierdzewnej stali. Wykonawca zapewnił, że w okresie wiosennym przeprowadzi impregnację kamienia, dla zapewnienia większej jego trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne. Później, gdy teren nieco podeschnie, chcielibyśmy rozpocząć czwarty etap budowy pomnika, a - jeśli Pan Bóg pozwoli – zakończyć dzieło w tym roku uroczystym poświęceniem. Już teraz widać, że Chrystus Zmartwychwstały dobrze wpisał się w olbrzymią przestrzeń naszego cmentarza. Wskazując dłonią na niebo przypomina, że człowiek został stworzony dla życia w wieczności i nie ziemia jest jego ostatecznym celem.

 

Parafia Miłosierdzia Bożego, 31-721 Kraków, os. Na Wzgórzach 1 A
Konto: 08 1240 2294 1111 0000 3723 9378
„Ofiara na pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego”