2012-07-17 Kto pyta ... Msza Św. w innym kraju

Pytanie: Jedziemy z rodziną na wakacje zagranicę. Co zrobić w niedzielę, gdy w pobliżu nie będzie Mszy św. po polsku?

Ks. Jan Abrahamowicz, proboszcz: Trudno sobie wyobrazić, aby wyjazd zagraniczny miał nam zagwarantować możliwość uczestniczenia we Mszy św. w języku polskim. Taka możliwość pojawia się zwykle w skupisku Polaków mieszkających zagranicą od lat. Zapewne więc weźmiemy udział we Mszy św. sprawowanej w języku mieszkańców danego kraju. Skoro każda Msza św. składa się z tych samych elementów, zatem nawet bez znajomości obcego języka można w niej naprawdę świadomie uczestniczyć. Ważne jest, aby zaplanować Eucharystię w każdą niedzielę.

Dla tych, którzy pragną przed wyjazdem poszukać Mszy św. po polsku zagranicą, polecam stronę Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z wykazem ponad 1500 takich miejsc w świecie: www.tchr.org.