2012-05-06 Kto pyta ... Ojciec Chrzestny - dlaczego zaświadczenie z parafii

Pytanie: Jak to jest, że aby być chrzestnym potrzebne jest jakieś zaświadczenie z parafii?

Ks. Jan Abrahamowicz, proboszcz: „Chrzest jest sakramentem, w którym obok rodziców dziecka są obecni także rodzice chrzestni. Mogą nimi zostać wyłącznie praktykujący katolicy. Nie wystarczy być ochrzczonym, nawet bierzmowanym. Trzeba żyć według zasad wyznawanej wiary. Co to znaczy w praktyce? Jeśli np. zamieszkujesz z kimś bez ślubu, jeśli nie uczestniczysz w coniedzielnej Mszy św., jeśli nie korzystasz sam z sakramentów (pokuty, Eucharystii) nie możesz pełnić tej funkcji. Właśnie tego dotyczy zaświadczenie wydane przez parafię miejsca zamieszkania chrzestnego. To naprawdę ważne, aby wybrać właściwą osobę, której życie nie stoi w sprzeczności z Chrystusową Ewangelią, przeciwnie, jest jej wymownym świadectwem.”